Kommunen på besök

Nackas miljöenhet besökte varvet för att kontrollera klubbens miljö. Inspektörerna var i stort sett nöjda med vad de såg. En del kritik riktades mot att det fanns lämnade färgburkar, pressar och gammalt virke liggande.

De var klart intresserade av vårt sätt att ta hand om vatten från båtbottentvätt och accepterade vår modell med att var och en tar hand om spillolja mm och lämnar till återvinning. En fråga som klubben måste ta tag i är att se till att alla båtar är fria från TBT-bottenfärg. Även om den är övermålad för att TBT läcker igenom. Inspektörerna rekommenderade läsning av Transportstyrelsens rapport 'Skrovmålet' på nätet: https://www.transportstyrelsen.se/skrovmalet
 
Styrelsen rekommenderar dem som har TBT-skikt att läsa om Bullandö Marinas saneringsprojekt.

Kommentera gärna:

Senaste inläggen

Senaste kommentarer

  • hans lissell » Fakturor ute nu:  ”vad är detta?? vad är tanken”

  • Birgitta Söderberg » Nytt medlemssystem:  ”Hej jag har inte fått något mail från Svenska Båtunionen. Mvh Birgitta ”

  • Per » laglistor inför torrsättningen klara!:  ”Hej! Har 4 st kompletta segelbåtstöttor till salu, galvade, svetsade, med kedjor..”

  • Odd Klofsten » Bästa medlemmar!:  ”Hej Apropå mail från styrelsen om "Påskerbjudande", läs mer på https://batmiljo...”

  • Per » Bästa medlemmar!:  ”Hej på er! Har lite pyssel med min mast, när öppnas mastskjulen? Toppen om det g..”

Bloggarkiv

Länkar

Etikettmoln